Az év végéig le kell cserélni az egyik tűzoltókészülék-típust. Bár az érintett MSZ1040-es készülékek száma a katasztrófavédelem szerint csökkent az elmúlt években, a Buksza szerint a határidő lejárta miatt megjelenhetnek a csalók is. Ezért fontos: hogyan kell elkerülni az átverést. Plusz: tanácsok a tűzoltó készülékek vásárlásához, karbantartásához.
A tűzoltó készülékek ott lógnak a falon sok-sok épületben, munkahelyeken, vagy akár lakóházakban (bár azokban nem kötelező, ezáltal nem jellemző), de ritkán nézi meg az ember, hogy be vannak-e rendszeresen vizsgálva, és használhatóak-e, márpedig ez kulcsfontosságú, ha szükség van rájuk.
Az ügy azért aktuális, mert december végéig le kell cserélni az egyik típust. A hatályos rendelet értelmébben ugyanis az MSZ1040-es szabványnak megfelelő készülékeket december 31. után már nem szabad használni. A tűzoltó készüléken viszonylag apró betűkkel van feltüntetve ez a jelölés, de észrevehető - tehát MSZ1040-es jelölésűeket le kell cserélni.
Mukics Dániel tűzoltó százados, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság helyettes szóvivője a Bukszával közölte, pontosan nem lehet tudni, hány darab készülék érintett, azonban jól érezhető az MSZ 1040-es készülékek darabszámának folyamatos csökkenése. Az MSZ 1040-es készülékeket a teljes körű karbantartás során ötévente nyomáspróbának kell alávetni, a festékréteget eltávolítani és újrafesteni, az oltóanyagot cserélni és kevesebb, mint öt évre szóló teljes körű karbantartás áráért szinte egy új MSZ EN 3-as készüléket lehet már vásárolni, ahol a teljes körű karbantartás csak a tizedik évben
"Jellemzően ott vannak ilyen készülékek, ahol azok teljes körű karbantartása 2009-2010-ben történt meg. Lakóházakban (társasházakban) ritkán fordulnak elő, mivel a jogszabályok lakóépületekben nem írják elő tűzoltókészülék készenlétben tartását. A készülék cseréjét a készenlétben tartónak kell elintézni, ez társasházak esetén a közgyűlés, cégek esetében pedig a cég képviseletére jogosult személy" - tette hozzá Mukics Dániel.
Ki a felelős, mennyi lehet a büntetés?
Ha a tűzoltó készülék nincs készenlétben tartva, akkor 50 ezer forint lehet a bírság, ha a karbantartás maradt el, akkor 30 ezer forint szabható ki.
A készülék hiánya esetén kapásból jön az 50 ezres bírság, ebben az esetben ugyanis az ilyen összegű büntetés kiszabása kötelező. A karbantartás elmulasztása esetén azonban a hatóság mérlegelhet az eset körülményeire való tekintettel, azaz a büntetés lehet kevesebb is, mint 30 ezer forint. Természetes személyeknek nem kötelező tűzoltó készüléket készenlétben tartani, ezért a tűzvédelmi hatóság ilyen típusú ellenőrzést velük kapcsolatban nem folytat.
Így kell készüléket venni
A Buksza bár nem tud ilyenről, simán el tudja képzelni, hogy a határidő miatt megjelennek majd a tűzoltókészülék-vizsgálatot ígérő csalók, akik magukat akár hatósági szakembernek adják ki. Velük nem kell szóba állni. Nem véletlen, hogy erre a katasztrófavédelem is felhívta a figyelmet.
- A tűzvédelmi hatóság, a katasztrófavédelem nem szolgáltat tűzoltókészülék-karbantartást! Ha valaki hatósági személynek állítja magát, aki éppen tűzvédelmi ellenőrzést végez, és ezzel összefüggésben szolgáltatást (készülékkarbantartást) kínál fel, az bűntettet követ el, ebben az esetben a hatóság kérése szerint értesíteni kell a rendőrséget, vagy a katasztrófavédelmet.
- Olyan tűzoltó készüléket kell venni, amely rendelkezik a forgalmazáshoz szükséges irattal (tűzvédelmi megfelelőségi tanúsítvány), kétség esetén a tűzvédelmi hatósághoz érdemes fordulni.
- 2015-ben olyan szabályozás lép életbe, amely a tűzoltó készülékek szükséges darabszámánál figyelembe veszi a készülékek tűzoltási teljesítményét is, ezért figyelni kell a szabályváltozásokat, szükség esetén pedig tűzvédelmi szakember tanácsát kell kérni.
-Olyan tűzoltó készüléket kell venni, amelynek karbantartását a közelben található arra jogosult vállalkozások el tudjá végezni.
- Mielőtt tűz ütne ki és használni kellene a tűzoltó készüléket: alaposan tanulmányozni kell a készülék működését, használati előírásait. Vízzel és habbal oltó készüléket ne használja olyan helyeken, ahol villamos berendezések vannak. Ha a vízalapú oltóanyagú készülék címkéjén erre lehetőséget biztosítanak, akkor is legyen nagyon körültekintő és óvatos.
- Tűzoltókészülék-karbantartást olyan vállalkozásra kell bízni, amely szerepel a hatóság nyilvántartásában, kétség esetén a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság hatósági osztályától lehet segítséget kérni. (A karbantartók listáját az illetékes megyei vagy fővárosi katasztrófavédelmi igazagatóság holnapjáról lehet letölteni, a budapestieké például itt található.
Így található meg a többi lista: az adott katasztrófavédelmi főigazgatóság honlapján a "Tűzvédelem" menüpont után a "Szolgáltatási felügyelet" pontban megnyíló oldalon a "Kapcsolódó információk" alatt van a "Tűzoltókészülék-karbantartók" linkje, onnan tölthetőek le az adott megyében illetékes karbantartó listája.
Utolsó kommentek