Megjelent a világ devizáinak erejét bemutató Big Mac-index. A nyers adatok szerint forint alulértékelt a dollárral szemben, a korrigált adatok szerint pedig nem.
Az Economist brit gazdasági lap minden évben elkészíti a Big Mac-indexet, amely a világ legtöbb országában azonos alapanyagokból készülő McDonald's-burger árai alapján mutatja meg, hogy a különböző országok devizái alul- vagy felülértéketeltek-e a dollárhoz vagy az euróhoz képest.
Forrás: Origo
A friss lista szerint a Magyarországon 860 forintos szendvics átszámolva 3,77 dollárba kerül, ez pedig 20 százalékos alulértékeltségnek felel meg. Másképp: az index szerint Magyarország viszonylag olcsónak számít.
Forrás: Economist (a képre kattintva előjön az angol nyelvű interaktív infografika)
A listavezető Norvégia, ahol 48 norvég korona, 7,76 dollár egy Big Mac, ami 62 százalékos felülértékeltségnek felel meg. A lista utolsó helyén Ukrajna található, ott a burger 19 hrvinyába, jelenlegi árfolyamon 1,63 dollárba kerül, vagyis a lista szerint az ukrán deviza 60 százalékkal alulértékelt.
Más eredmény
Más lesz az eredmény, ha figyelembe vesszük az adott ország egy főre eső GDP-jét. Így a forint már közel 20 százalékos felülértékeltséget mutat a dollárral szemben, ami viszonylagos drágaságot feltételez.
A brazil reál áll a lista tetején, azaz közel 90 százalékkal felülértékelt a dollárhoz képest. A lista alján a hongkongi dollár áll, amely a Big Mac-index szerint 40 százalékkal alulértékelt az amerikai deivzával szemben.
Mi ez?
Az Economist 1986 óta számolja az indexet, amely a vásárlóerő-paritás (PPP) elve alapján veti össze a devizákat. (Az kiindulópont mindig a Big Mac Egyesült Államokban dollárban mért ára.) A vásárlóerő-paritás azt mutatja meg, hogy egy-egy országban miből, mennyit lehet venni az egyik és másik valutában vagy devizában.
Mivel szegényebb országokban általában az átlagos árak is alacsonyabbak, ezért érdemes figyelembe venni a GDP-vel korrigált értéket, amely például most a forintot felülértékeltnek mutatja, szemben a másik - nyers adatok - szerinti alulértékeltséggel.
Az index kritikusai szerint a GDP-vel való korrekció sem feltétlenül elég, mert az gyorsétteremlánc a különböző országokban más-más árazási politikát alkalmnazhat, emellett az is torzíthatja az eredményt, hogy mutató csak a Big Mac árát veszi alapul, az egyéb megélhetési költségeket nem, márpedig ezek alapján valósabb különbségeket lehetne kimutatni.
Utolsó kommentek