Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Dolgozókat aláz az újbudai hivatal

Pedig minden jól indult. A pénteken még remekül működő újbudai okmányiroda hétfőre megváltozott: rengeteg ember, kevés hivatalnok, arrogáns biztonsági őr, segítőkészség hiánya, botrányt kiáltó ügyfél. Kudarc.

Az élményekhez szükség volt arra hogy, olyan balfék legyek, hogy az ellopott irataim helyett kapott lakcímkártyát és ideiglenes személyit pár napon belül elhagyjam. Az első kör jól ment.

Az ellopott iratok miatt először pénteken dél körül mentem az újbudai okmányirodába. Sokan voltak ugyan, de minden flottul ment: fél óra alatt elkészült a lakcímkártya és az ideiglenes személyi.

Hétfőn munkába menet nem leltem az ideiglenes személyit meg a lakcímkártyát, valahol elhagytam vagy ilyesmi, sebaj, munka után megyek az okmányirodába, gyorsan túl leszek rajta - legalábbis a pénteki kiszolgálás alapján erre volt esély. Ehelyett pofonok sora várt rám, és a többiekre.

0 Tovább

Hogyan tartson meg 50 ezer forintot az útlevelével?

Bár bőven van idő a nyári főszezonig, érdemes megnézni az útlevél érvényességét, és időben, olcsón kicserélni. Extrém esetben ugyanis akár 67 ezer forintba kerülhet az új útlevél, 7,5-14 ezer helyett.

Az útlevelet ritkábban használjuk, mint a többi okmányt, ráadásul sok európai országba nem is feltétlenül kell, ezért a lejárat időpontja is feledésbe merülhet, és csak az utazáskor derül ki, hogy intézkedni kell. Az új útlevélért fizetendő összegek a kiállítási idő függvényében széles tartományban szóródnak, ezért érdemes tisztázni, meddig érvényes az okmány.

Alapesetben az öt évig érvényes útlevél elkészítéséért a 7500 forintot, a 10 évig érvényesért 14 ezer forintot kell fizetni. A kérelem beadása után 20 nap múlva elkészül az útlevél. (A gyerekek útlevelét kedvezményesen, 2500 forintért adják.) 

Okmányirodában - Forrás: Origo

Ha hamarabb van rá szükség, akkor három forgatókönyv lehetséges. A soron kívüli kérelemnél 7 napon belül ad új útlevelet a bármelyik járási hivatal vagy okmányiroda. Ezért - a már említett 7,5-14 ezer forintos alapáron felül - további 19 ezer forintot kell fizetni. 

Még gyorsabb az úgynevezett sürgősségi eljárás, ez 3 nap alatt eredményez új útlevelet - az alapáron felül 29 ezer forintot kérnek érte. Ezt szintén bármelyik okmányiroda vagy járási hivatal elintézi. 


Az útlevél biztonsági elemei - a képre kattintva nagyban is láthatóak
 (Forrás: KEK KH)

A legdrágább az úgynevezett azonnali útlevél, amely 39 ezer forintba kerül, és kizárólag a hétköznap reggel 8-tól este 8-ig, hétvégén pedig 8-tól délután 2-ig nyitva tartó Központi Okmányirodában (Budapest, XIII. kerület Visegrádi utca 110-112.) készítik el. 

Fontos, hogy a lejárt útlevélre is vigyázni kell: az elveszett, megsemmisült, megrongálódott és utazásra alkalmatlan útlevél cseréjénél megduplázódnak az alapilletékek: az 5 évig érvényes útlevél tehát 15 ezer, a 10 évesért pedig 28 ezer forintba kerül a  - normál - 20 napos átfutási idő esetében. Ezen felül kell a gyorsított eljárások 19-39 ezer forintos költségét kifizetni. Extrém esetben (elveszett útlevél 24 órán belüli pótlása) tehát 67 ezer forintba is kerülhet egy új útlevél, ami több mint 50 ezerrel több, mint a normál forgatókönyv díja.  

Akinek nincs pénze az útlevél cseréjére az a vonatkozó rendelet alapján költségmentességet kérhet.

Ha tetszett a cikk, vagy a többi poszt, akkor szeresse a Bukszát a Facebookon! Ha véleménye van a témáról, ne habozzon! 

0 Tovább

Buksza blog

blogavatar

A Buksza 2016. júliusától a Napi.hu-n folytatja a munkát. Mégpedig itt: http://www.napi.hu/cimkek/buksza.

Utolsó kommentek